Slovensko

Všeobecně o Slovensku

Slovensko muselo vydržet poměrně dlouho, než se konečně stalo republikou. Přibližně od desátého století Slovensko patřilo k Uherským zemím a to až do roku 1918, kdy se Slováci a Češi spojili a vytvořili společně Československou republiku. Jenže krátce před druhou světovou válkou a to roku 1939 se Československo rozdělilo na protektorát Čech a Moravy a Slovensko, které se stalo profašistickou zemí. O šest let později se Slovensko opět spojilo s Českem a tak znovu vznikl Československý stát. Až 1. ledna roku 1993 se Československo rozdělilo a vznikly dvě samostatné republiky – Česká a Slovenská.

Nyní je tedy Slovensko samostatným státem ve vnitrozemí, členem Evropské unie a členským státem organizace NATO. Oficiální název Slovenska je Slovenská republika s hlavním městem Bratislava a úředním jazykem Slovenštinou.

Sousedními státy Slovenska je Česká republika, Maďarsko, Ukrajina, Rakousko a Polsko. A tak není divu, že zde najdeme i národnostní menšiny, pocházející právě z těchto zemí. Dalšími menšiny tvoří ale například také Romové a Němci.

Rozloha Slovenské republiky je 49 035 km2 a počet obyvatel přesahuje pět milionů. Slováci v dřívějších dobách platili slovenskými korunami, ale od roku 2009 jsou slovenskou měnou eura.

Slováci jsou velmi šikovnými zemědělci, pěstují hlavně obilí, ale i víno, papriku a brambory. V horských oblastech je běžný chov domácích zvířat, jako například ovcí a jiného dobytka.

Ani v průmyslu Slovenská republika nezaostává. Ekonomickou situaci Slovenska drží hlavně automobilový průmysl. Vyrábějí se zde auta značek Peugeot, Volkswagen, Citroën nebo Kia. Na území Slovenské republiky stojí i firmy Samsung nebo například Sony.

Nejvyšší horou Slovenské republiky je Gerlachovský štít, jehož výška je 2655 m n. m.

Počasí aktuálně | Počasí v Bulharsku | Počasí v Chorvatsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí na Slovensku, počasí Slovensko. | Aktuální předpověď pro města Bratislava, Košice, Trnava. Nitra, Prešov, Banská Bystrica.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů